نگاهی به تاریخچه فروشگاه نرم‌ افزاری گوگل

از اندروید مارکت تا گوگل پلی: نگاهی به تاریخچه فروشگاه نرم‌ افزاری گوگل

از اندروید مارکت تا گوگل پلی: نگاهی به تاریخچه فروشگاه نرم‌ افزاری گوگل

پنج سال قبل و در تاریخ ششم مارس ۲۰۱۲، گوگل با ادغام فروشگاه‌های نرم‌افزاری مختلفِ اندروید در یک پلتفرم واحد، تغییر ویژه‌ای در اکوسیستم نرم‌افزاری دستگاه‌های الکترونیکی همراه خود ایجاد کرد. این پلتفرم واحد، پلی استور گوگل (Google Play Store) یا به‌طور مختصر، گوگل پلی (Google Play) نام گرفت. تا پیش از اینُ کاربران اندروید مجبور بودند برنامه‌ها، بازی‌ها، فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی را از اندروید مارکت (Android Market)، موسیقی دلخواه خود را از گوگل موزیک (Google Music) و کتاب‌های الکترونیکی را از ایبوک استور گوگل دریافت کنند. تصمیم گوگل برای ادغام تمامی این راهکارها در پورتالی واحد، استفاده از محتوای مختلف در پلتفرم اندروید را بسیار ساده‌تر کرد.

با گذشت پنج سال از تاریخ یادشده، بد نیست نیم‌نگاهی به تاریخچه فروشگاه نرم‌افزاری گوگل، وضعیت فعلی آن و مسیری که از پیدایش آن در قالب راه‌اندازی اندروید مارکت و تکامل در قالب گوگل پلی (Google Play) طی شده است، داشته باشیم.

۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲: دوران پیش از گوگل پلی

اندروید مارکت در سال ۲۰۰۸ و با هدف ایجاد بستری مناسب برای دانلود نرم‌افزارها و بازی‌های ویژه سیستم‌عامل نوپای اندروید راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۰۹ این فروشگاه نرم‌افزاری، پشتیبانی از خرید نرم‌افزار را در بریتانیا و آمریکا راه‌اندازی کرد و در ادامه، این سرویس را در سال ۲۰۱۰ پیش روی کاربران بازارهای بین‌المللی قرار داد. در همین سال، فروشگاه کتاب‌های الکترونیکی گوگل یا همان ایبوک استور راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۱، سرویس گوگل موزیک آغاز به کار کرد و اندروید مارکت هم پشتیبانی از سیستم کرایه فیلم و کتاب را در آمریکا در دستور کار قرار داد.

گوگل پلی

آنچه مشخص بود، وجود چند فروشگاه نرم‌افزاری مختلف در پلتفرم اندروید، سردرگمی کاربران و ازهم‌گسیختگی سیستم ارائه محتوا را به همراه داشت. از همین رو، گوگل تصمیم به ادغام تمامی راهکارها و ایجاد پلتفرمی یکپارچه گرفت. در زمان رونمایی از فروشگاه نرم‌افزاری گوگل پلی، این شرکت قابلیت ویژه‌ای پیش روی کاربران قرار داد که در آن، تمامی خریدهای به ثبت رسیده از این فروشگاه نرم‌افزاری، بر پایه پلتفرم ابری مدیریت می‌شدند. با استفاده از این راهکار، کاربران نگرانی از بابت از دست رفتن لیست فایل‌های دانلودی خود نداشتند و حتی با تعویض گوشی هوشمند یا تبلت، مجددا می‌توانستند این لیست را در اختیار داشته باشند.

در ابتدای فعالیت گوگل پلی در ماه مارس ۲۰۱۲، این فروشگاه نرم‌افزاری ۴۵۰ هزار نرم‌افزار و بازی اندروید پیش روی کاربران خود قرار داده بود. این در حالی است که رقم یادشده، در پنج سال گذشته به‌مراتب افزایش یافته است. گوگل پلی علاوه بر ارائه گزینه‌های نرم‌افزاری، به مکانی برای خرید سخت‌افزار مختلف شرکت گوگل از سری نکسوس تبدیل شد.

۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵: بهبود شرایط و اعمال تغییرات مثبت

با آغاز به کار گوگل‌پلی، این شرکت خیلی سریع دست‌به‌کار شد و راهکارهایی برای بهبود شرایط و قابلیت‌های این فروشگاه نرم‌افزاری به مرحله اجرا درآورد. در آگوست سال ۲۰۱۲ این شرکت از برنامه‌های خود برای ارائه گیفت‌کارت‌ فیزیکی گوگل پلی در آمریکا خبر داد. این راهکار به کاربرانی که کارت اعتباری یا دبیت کارت نداشتند نیز امکان خرید بازی‌ها، برنامه‌ها و محتوای مختلف موجود در گوگل پلی را می‌داد.

در ماه می سال ۲۰۱۴ شاهد اعمال تغییرات بیشتر در گوگل پلی بودیم. از جمله این تغییرات می‌توان به اضافه شدن اطلاعات ویژه معرفی هر برنامه، سیستم امتیازدهی کاربران و درج اطلاعات مربوط به حجم فایل‌ها اشاره کرد. در ماه جولای، گوگل پلی شاهد طراحی مجدد و ادغام زبان طراحی متریال این شرکت در المان‌های گرافیکی بود.

گوگل تابستان همان سال اعلام کرد با گذشت دو سال از آغاز به کار گوگل پلی، این فروشگاه نرم‌افزاری به بزرگ‌ترین منبع درآمدی گوگل پس از کسب‌وکار تبلیغات اینترنتی این شرکت تبدیل شده است. در این زمان، تعداد برنامه‌های گوگل پلی هم به ۱.۵ میلیون نسخه رسید که در مقایسه با تعداد ۱.۲ میلیون برنامه موجود در اپ‌استور اپل قرار می‌گرفت.

google play

در ماه مارس ۲۰۱۵ گوگل تصمیم گرفت بخش فروش سخت‌افزاری را از گوگل پلی جدا و آن را در گوگل استور ادغام کند. این سیاست به آن معنا بود که گوگل پلی از این زمان تنها برای دانلود و خرید محتوای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گرفت. در اکتبر ۲۰۱۵ شاهد اعمال تغییرات وسیع در طراحی گوگل پلی بودیم تا کلیدهایی برای تقسیم‌بندی بهتر محتوا، در کنار تصاویری در ابعاد بزرگ برای محصولات منتخب در قسمت بالای رابط کاربری قرار گیرد. علاوه بر این، دو بخش مجزای Apps & Games به‌منظور دسترسی به برنامه‌ها و بازی‌ها، در کنار بخش Entertainment برای دسترسی به فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی، کتب، مجلات و موسیقی، پیش روی کاربران قرار گرفت. با گذشت زمان، بخش Entertainment به Movies, Music, Books تغییر نام داد.

۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷: دوران بلوغ

در آوریل سال ۲۰۱۶ آیکون بسته نرم‌افزاری شرکت گوگل با تغییر طراحی، شکل و شمایلی هم‌سو با ظاهر مثلثی شکلی که در آیکون گوگل پلی شاهد هستیم به خود گرفت. در ماه می گوگل اعلام کرد پلی استور گوگل و نرم‌افزارهای اندروید آن روی مجموعه‌ای منتخب از کروم‌بوک‌های مجهز به سیستم‌عامل کروم در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت. این در حالی است که اوایل سال جاری میلادی گوگل اعلام کرد تمام کروم‌بوک‌هایی که در سال ۲۰۱۷ رونمایی می‌شوند، به گوگل پلی دسترسی خواهند داشت.

در طرف دیگر، گوگل همچنان فرایند بهبود رابط کاربری پلی استور را در دستور کار قرار داده بود. این شرکت بخشی به نام Trending را در گوگل پلی ادغام کرد که به موضوعات داغ وقت در حوزه رسانه و سرگرمی اختصاص دارد و لینک‌های مخصوص برای دانلود محتوای مرتبط با این موضوعات را در خود جای داده است. گوگل در سال ۲۰۱۶، برای برخورد با توسعه‌دهندگانی که با راهکارهای غیرقانونی قصد داشتند تعداد دانلودهای مربوط به برنامه‌ خود یا اظهار نظرهای کاربران را دستخوش تغییر کنند، برنامه‌هایی در دستور کار قرار داد.

امروز و فردا

در حال حاضر پلی استور گوگل را باید هسته اصلی اکوسیستم اندروید و راهکار اصلی برای دانلود و خرید برنامه‌ها و دریافت محتوا برای این پلتفرم به‌حساب آورد. اگرچه در حال حاضر فروشگاه‌های نرم‌افزاری دیگری نظیر آمازون اپ‌استور هم خدمات مشابهی پیش روی کاربران قرار می‌دهند؛ اما هیچ‌یک نتوانسته‌اند محتوایی قابل رقابت با آنچه از طریق گوگل پلی در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، عرضه کنند. تحقیق انجام‌شده توسط AppBrain نشان از آن دارد که در حال حاضر بیش از ۲.۷۷ میلیون نرم‌افزار و بازی برای دانلود از طریق گوگل پلی در اختیار کاربران قرار گرفته‌ است. نکته قابل توجه اینکه در این آمار، تعداد فیلم‌ها، نمایش‌های تلویزیونی، موسیقی، کتاب‌های الکترونیکی و مجلاتی که در این فروشگاه نرم‌افزاری در دسترس کاربران قرار گرفته‌اند، لحاظ نشده است.

google play store

با وجود این، پرسشی که بارها توسط تحلیلگران و محققان مطرح شده این است که فروشگاه‌های نرم‌افزار سنتی نظیر گوگل پلی تا چه زمانی به حیات خود ادامه خواهند داد؟

در حال حاضر شاهد توسعه بیش از پیش دستیارهای دیجیتال صوتی نظیر سیری اپل، الکسا شرکت آمازون و گوگل اسیستنت هستیم. با این تفاسیر، این احتمال وجود دارد که حداقل برخی از عناوین موجود در گوگل پلی، با قابلیت‌های موجود در دستیارهای دیجیتال توسعه‌یافته بر پایه هوش مصنوعی جایگزین شوند. علاوه بر این، راهکارهایی نظیر امکان اجرای نرم‌افزار در فضای تحت وب را نیز نباید نادیده نگرفت.

پیشرفت‌های به ثبت رسیده در حوزه تکنولوژی ابری هم ممکن است در نهایت امر، نرم‌افزارهای پخش آنلاین و سرویس‌های مدیریت‌شده در این فضا را به جایگزینی برای عناوین سنتی تبدیل کنند. این در حالی است که پیشرفت‌های محتمل دیگر در حوزه تکنولوژی‌های همراه هم می‌توانند این حوزه را دستخوش تغییر کنند.

با وجود این، باید در نظر داشت که اجرایی شدن تمامی راهکارهای یادشده به گذشت زمان نیاز دارد. در حال حاضر، سیستم‌عامل اندروید با پیشرفت چشمگیری در حال توسعه دامنه پشتیبانی خود از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌هایی است که از این اکوسیستم بهره‌مند هستند و همگی به گوگل پلی دسترسی دارند. این در حالی است که پلتفرم‌ها و محصولات دیگر نظیر ساعت‌های هوشمند مجهز به اندروید ور، پلتفرم اندروید اتو و حتی تلویزیون‌های اندروید هم از نسخه‌های سازگار گوگل پلی بهره‌مند شده‌اند. گوگل در پست ویژه‌ای به مناسبت پنجمین سالروز آغاز به کار گوگل پلی، تعداد کاربران فعال این فروشگاه نرم‌افزاری را یک میلیارد نفر در ۱۹۰ کشور مختلف اعلام کرده است.

علاوه بر این، گوگل صفحه‌ای آنلاین را به ۵ دانلود برتر در حوزه بازی‌های ویدئویی، نرم‌افزارها، فیلم‌های سینمایی، موسیقی، آلبوم‌های صوتی و کتاب‌های الکترونیکی در ایالات متحده آمریکا اختصاص داده است. شگفتی این لیست به فیلمی بازمی‌گردد که بیشترین تعداد دانلود را در میان عناوین موجود در گوگل پلی به خود اختصاص داده است. این عنوان، فیلمی نیست جز «Interview» که طنز ویژه‌ای از وضعیت کشور کره شمالی به تصویر کشیده است.

 محتوای مورد علاقه شما که از گوگل پلی دانلود کرده‌اید چه نام دارد؟

مقایسه مشخصات فنی و امکانات سایپا کوییک در برابر پژو 206

سایپا کوییک در برابر پژو 206: مقایسه مشخصات فنی و امکانات

خودروی جدید سایپا با نام کوییک برای برخی خودروهای زیر ۵۰ میلیون بازار ایران از ابتدا خط و نشان کشیده و می‌تواند عرصه‌ی رقابت را برای این خودروها تنگ کند. یکی از رقبای این خودرو پژو ۲۰۶ است که می‌تواند رقابت مستقیمی با این خودرو داشته باشد.

در این مطلب قصد داریم مشخصات و امکانات این دو خودرو را با هم بررسی کنیم. پژو ۲۰۶ از سال ۱۹۹۸ میلادی(۱۳۷۷ شمسی) به بازار دنیا عرضه شد و در ایران نیز از سال ۲۰۰۱ میلادی (۱۳۸۰) هجری شمسی فروخته شد. هم اکنون این خودرو در دنیا عرضه نمی‌شود و تنها  کشور ماست که این خودرو را تولید و عرضه می‌کند. کشورهای چین و آرژانتین به ترتیب در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ تولید و فروش این خودرو را متوقف کردند. ۲۰۶ یکی از هاچ‌بک‌های پرطرفدار در ایران است.

سایپا کوییک روز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ در تهران رونمایی و معرفی شد و باید منتظر باشیم تا این خودرو در روزهای سال ۱۳۹۶ به بازار خودروی کشور عرضه شود.

در این مطلب دو خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و سایپا کوییک اتوماتیک لوکس را با هم مقایسه می‌کنیم.

طراحی و بدنه

پژو ۲۰۶ در کلاس بدنه هاچ‌بک قرار دارد. طراحی آیرودینامیکی پژو ۲۰۶ در زمان خود یکی از بهترین طراحی‌‌ها بود؛ اما امروز حرف زیادی در مقابل طراحی‌های نوین خودروهای هاچ بک ندارد. طراحی چراغ‌های جلو و عقب پژو ۲۰۶ هر چند این روزها به چشم نمی‌آید ولی این خودرو در زمان ابتدای عرضه‌اش یکی از زیباترین خودروهای عرضه شده بود. در فضای داخلی ۲۰۶ شاهد جای خوب برای راننده و سرنشین جلو هستیم؛ اما این خودرو مشکلات زیادی را برای سرنشینان عقب فراهم می‌کند و نشستن طولانی در صندلی‌های این خودرو بسیار سخت است. طراحی آمپر و داشبورد پژو ۲۰۶ همان طراحی‌های نسل‌های قبل محصولات پژو همچون ۴۰۵ را یادآوری می‌کند.

پژو 206

هر چند برخی‌ها اعتقاد دارند طراحی کوییک دقیقا طراحی ساینا است، اما اینطور نیست و اگر ساینا و کوییک را در کنار هم قرار دهید تغییرات مثبت زیادی در طراحی کوییک می‌بینید. کوییک در رده‌ی کلاسی کراس اوور‌های کوچک که مرز بین هاچ‌بک و کراس اوور هستند قرار دارد. طراحی جلو و انتهای کوییک زیباتر از پژو ۲۰۶ است و از المان‌های طراحی روز دنیا بهره گرفته شده است. طراحی پشت خودرو، مخصوصا چراغ‌های عقب از طراحی‌های BMW الهام گرفته شده است. در این خودرو از نمادها و ابزارهای اسپورت در زیر درها و سپر عقب استفاده شده است. درون اتاق کوییک بیشتر از ۲۰۶ فضا دارد که این را از طول و عرض خودرو و طراحی آن می‌توان متوجه شد. فضای جلو و عقب برای سرنشینان راحت است. طراحی آمپر و داشبورد هر چند طراحی خیلی خاصی ندارد؛ اما زیباتر از آمپر و داشبورد پژو ۲۰۶ است. دو روف رک‌های موجود در کوییک، علاوه بر زیبایی ظاهری خودرو در نمای بغل، ارتفاع این خودرو را از ۱۴۹۲ میلی‌متر به ۱۵۳۲ میلی‌متر افزایش داده است.

سایپا کوییک / SAIPA QUICK

پژو ۲۰۶ طول ۳۸۳۵ میلی‌متر، عرض ۱۶۵۲ میلی‌متر و ارتفاع ۱۴۲۶ میلی‌متر دارد؛ اما طول کوییک ۴۰۰۵ میلی‌متر، عرضش ۱۶۷۸ میلی‌متر، ارتفاعش ۱۴۷۸ و ارتفاعش به همراه روف رک ۱۵۳۲ میلی‌متر است.

مشخصات فنی

پژو ۲۰۶ با موتور معروف پژو در ایران به نام TU5 که محبوب ایران خودرو است، عرضه می‌شود. این موتور ۱۶ سوپاپه، حداکثر توان خروجی ۱۰۵ اسب بخار دارد. پژو ۲۰۶ می‌تواند تا سرعت ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت براند و زمان طی کردن سرعت صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعتش ۱۱.۶ ثانیه است. دنده‌ی این خودرو دستی ۵ سرعته است. پژو ۲۰۶ مصرف سوخت ترکیبی ۶.۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را دارد و با توجه به باک ۵۰ لیتری ‌می‌تواند با باک پر حدود ۷۵۰ کیلومتر را بدون نیاز به پر کردن بنزین بپیماید.

پژو 206

کوییک موتور M15 موجود روی تیبا و ساینا را با کمی تغییر دارد. این موتور ۱۵۰۳ سی‌سی، توان خروجی ۸۷ اسب بخار دارد. کوییک در مقابل ۲۰۶ قدرت موتور کمتری دارد. دنده‌ی اتوماتیک این خودرو از نوع CVT است. کوییک مصرف سوخت ترکیبی ۷.۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر را دارد. بدین ترتیب و با توجه به باک ۴۱ لیتری می‌تواند حدود ۵۶۰ کیلومتر بدون مراجعه به پمپ بنزین براند.

سایپا کوییک / SAIPA QUICK

مشخصات پژو ۲۰۶ تیپ ۵ کوییک تیبپ SE-A LUX
نوع موتور TU5 M15
حجم موتور(سی‌سی) ۱۵۷۸ ۱۵۰۳
حداکثر توان خروجی( اسب بخار) ۱۰۵ ۸۷
استاندارد آلایندگی یورو۴ اعلام نشده
حداکثر سرعت(کیلومتر بر ساعت) ۱۸۵ اعلام نشده
صفر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت(ثانیه) ۱۱.۶ اعلام نشده
جعبه دنده دستی ۵ سرعته اتوماتیک CVT
مصرف سوخت ترکیبی(لیتر در ۱۰۰ کیلومتر) ۶.۶ ۷.۲
طول(میلی‌متر) ۳۸۳۵ ۴۰۰۵
عرض(میلی‌متر) ۱۶۵۲ ۱۶۷۸
ارتفاع(میلی‌متر) ۱۴۲۶ ۱۴۹۲
ارتفاع با روف رک(میلی‌متر) ندارد ۱۵۳۲
وزن(کیلوگرم) ۱۰۵۴ ۱۰۶۳
حجم باک(لیتر) ۵۰ ۴۱

امکانات

سایپا کوییک به نسبت پژو ۲۰۶ دارای امکانات بیشتری است. فرمان برقی، کروز کنترل، محدود کننده سرعت، چراغ روشنایی در روز، نمایشگر لمسی ۷ اینچی، مسیریاب، دوربین عقب، صندلی برقی چند حالته برای راننده، استارت دکمه‌ای، کنترل صوتی روی فرمان، سیستم پایش باد تایرها و سیستم کنترل پایداری الکترونیکی خودرو(ESC) مهم‌ترین برتری‌های کوییک نسبت به پژو ۲۰۶ در بخش امکانات هستند.

امکانات پژو ۲۰۶ تیپ ۵ کوییک SE-A LUX
سیستم ترمز ABS|EBD دارد دارد
سیستم کمکی ترمز BA یا EBA دارد دارد
ترمز جلو دیسکی دیسکی
ترمز عقب دیسکی کاسه‌ای
فرمان هیدرولیک برقی
تهویه اتوماتیک اتوماتیک
کروز کنترل ندارد دارد
محدود کننده سرعت ندارد دارد
چراغ روشنایی در روز ندارد دارد
نمایشگر لمسی اطلاعات ندارد ۷ اینچی
مسیریاب ندارد دارد
دوربین عقب ندارد دارد
چراغ همراهی تا منزل دارد دارد
صندلی برقی چند حالته راننده ندارد دارد
استارت دکمه‌ای ندارد دارد
سیستم پایش باد تایرها(TPMS) ندارد دارد
سیستم کنترل پایداری اکترونیکی خودرو(ESC) ندارد دارد
سیستم تعلیق جلو مک فرسون مک فرسون
سیستم تعلیق عقب نیمه مستقل تورسیون بیم

قیمت

قیمت خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در کارخانه و نمایندگی‌های ایران خودرو ۳۶ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان است. قیمت کوییک در کارخانه و نمایندگی‌های سایپا هنوز دقیقا اعلام نشده؛ اما بر اساس شنیده‌های زومیت قیمیتی مابین ۳۴ تا ۳۶ میلیون تومان خواهد بود.